Reklam 1

22 Aralık 2015 Salı

Ada, kadastro adası, pafta, parsel ve parsel çevresi nedir?

Ada, kadastro adası, pafta, parsel, parsel cephesi nedir?

İmar, kadastro, tapu bu konularla ilgileniyorsanız muhakkak ada, pafta ve parsel cümlelerini duyarsınız. Bu işlerle uğraşmanıza gerek yok bir eviniz var ise bu kelimeleri muhakkak duyarsınız. Bu kelimeleri bilmeyenler için bu kelimeleri açıklayalım.

Ada nedir? Kadastro adası nedir?
Adından de anlaşılacağı gibi etrafı çevrili kara parçasına ada denir. Buradaki fark, etrafı cadde, sokak, demiryolu, ark, meydan, kanal, akarsu gibi doğal ve yapay göletlerle çevrilmiş kara parçasına ada diyoruz.

Bilmeniz gereken önemli bir ayrıntı ise ada numaraları 101 den başlar. 

Kadastro adası; etrafı kamuya ait cadde, sokak, yapay veya doğal göl, yol, kanal, ark, dere, deniz veya Devlet Demir Yolları arazisi ile çevrili parseller topluluğuna kadastro adası denir.

Pafta nedir?

Pafta; Bu konuya açıklamak için şöyle bir örnekleme yapmak istiyorum. Büyük bir harita düşünün bu haritayı ayrı ayrı parçalanmış olarak düşünün. İşte o parçalardan herbirine pafta denir. Arazilerin belirli ölçülerde parçalanarak çizilmiş haline denir. Bunların birleştirilmesi sonucu harita meydana gelir. 

Parsel nedir?

Parsel; Devletin belirli kanunlar ile belirlediği sınırlar içerisinde parçalanmış araziye parsel denir. Bu parsellerin kişi olarak sahibi oluduğu gibi devlet veya vakıf olarak da sahipleri veya ortakları olur.

Parsel cephesi nedir?

Parsel cephesi; Parsellerin yol üzerine bakan veya köşe bölümüne parsel cephesi denir. Diyelim ki iki yolun genişliklerinin eşit olduğunu düşünelim. Bu durumda dar kenara parsel cephesi denir.1 yorum:

  1. Ada, kadastro adası, pafta, parsel ve parsel çevresi nedir?
    Ada, kadastro adası, pafta, parsel, parsel cephesi nedir?

    YanıtlaSil