Reklam 1

5 Ocak 2016 Salı

İmar planı nedir?

İmar Planı: Büyük arazilerin üzerine ihtiyaçtan dolayı bazı imar uygulamaları yapılmak zorunda kalınır. Bu düzenlemeler yoğunluk ve düzenini, yolları ve uygulamaya esas olacak diğer bilgileri bir plan üzerinde ayrıntılı bir şekilde görülmesi gerekir. Kadastral durumu da işlenmiş olan ayrıntılı plana imar planı denir.

* Mevzi İmar Planı: Bir imar planı hazırlanmış ama bu planın dışında da bir yapı yapılmak zorunda. Bu imar planının dışında hazırlanan ve sosyal ve teknik alt yapısını kendi içinde sağlamış olan plana mevzi imar planı denir.

* İmar Parseli: İmar adaları içinde bulunan kadastro parsellerinin, mevzuat ve bir plan dahilinde yönetmeliğe uygun esaslar içinde göre düzenlenesine imar parseli denir.

* Kadastro Parseli: Kadastro yapıldığı zaman kadastro adaları içinde bulunan mülkiyeti tescilli parsele kadastro parseli denir.

* Düzenleme Ortaklık Payı: Bir arazinin veya bir tarlanın düzenleme yapılması için arazinin belirli paylara ayrılmasına düzenleme ortaklık payı denir.

* Düzenleme Ortaklık Payı Oranı: Bir düzenleme sahasında tesbit edilen düzenleme ortaklık payı miktarının bu saha içindeki kadastro veya imar parsellerinin toplam yüzölçüm miktarına oranına düzenleme ortaklık payı oranı denir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme