Reklam 1

12 Ocak 2016 Salı

Parsel parsel degil kentsel dönüşüm

Türkiye verileri gereği kentsel dönüşüm yapılmaya çalışılıyor. Depremin kapımızda olduğu düşünürsek, özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi metropolerde ise deprem çok büyük bir felakete neden olacaktır.

Parsel parsel değişim biraz uzun zaman anlamına geliyor. 1999 depreminden sonra denetimleri çok sıkılaştıran devlet, işi ne kadar sıkı tutsada ufak parseller halinde yapılan yenilenme, yaklaşan depremi ötelemiyor. Bu da endişeli bir durum. Bu yüzden ufak parseller yerine ada olarak değişime gitmek gerekiyor.


Resmi veriler bu konda bize bazı ip uçları veriyor. 20 yılda 570 bin riskli bina ve toplam 7 milyon bina yeniden yapılması gerekiyor. Eski binaların bir çoğu mühendislik hatalarıyla dolu olduğu için eski yapıların yüzde 40-45 civarı yenilenmesi gerekiyor. Ama parsel parsel ilerleme yapıldığı için 2015 yılı için 13 bin adedi yıkılmış.

Zamanın dar olması bazı gerçekleri görmemizi engel olmamalı. Türkiye'de bu rakamlarda bina değişmesi gerekirken daha yüzde 5-10 kadarı kentsel dönüşüme uğramış. Deprem kapıda. Tehlike çanları çalışor. Parsel parsel değil kentsel dönüşüm.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme