Reklam 1

18 Ocak 2016 Pazartesi

Parsel sorgulama artık internette

Tapu ve Kadarstro Genel Müdürlüğü ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğü artık online olarak hizmet veriyor. İnternet üzerenden online hizmet vermeye başlayan sistemde parsel, pafta, ada, arsa, arazi durumunu ve tapu sorgulama yapmak mümkün. Parsel sorgulama yapacaklar için bir diğer husus da işlemlerinizin şifresiz olarak yapılabilmesi. Hem şifresiz hem de Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) sayesinde doğru bilgiye ulaşabilrsiniz.

İnternet üzerinden oluşturulan parsel sorgulama bir çok kişinin sorunsuz ve hızlı bir şekilde tapu bilgilerine ulaşmasını sağlıyor. Parsel sorgulama yapabilmek için arsanızın bazı bilgilerini ihtiyaç var.


Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

T.C. kurduğu TAKBİS sistemi ile tüm ülkedeki bilgiler bir yerde toplanır. Daha sonra bu bilgiler gerek e devlet üzerinden gerekse Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğü sistemi üzerinden şifresiz olarak parsel sorgulaması yapılır. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'ne bağlı sistem il, ilçe, mahalle/köy, parsel, ada, pafta numaraları girilir. Sistemin içinde altında bulunan sorgulama tuşuna basarak bilgilere ulaşabilirsiniz.  

Parsel Sorgulama Neden Yapılır?

Arazi üzerinden yapılması gereken proje çalışmaları için parsel sorgulama yapalır. Şirketler arazi çalışmalarını yaparak projelerini sorunsuz hale getirirler. Arazilerin yapılarını öğrenmeleri yaptıkları planlamanın eksiksiz olmasını sağlar.

Parsel Sorgulama resimli anlatımı ve sorgulamayı buradan öğrenebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder