Reklam 1

19 Ocak 2016 Salı

Tarım arazilerine parsel sorgulama yapabilirsiniz

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, yaptığı çalışma ile 32,5 milyon tarım arazisini internete aktardı. Tarım arazilerini sayısallaştırarak parsel sorgulama üzerine aktardı. Tapuya (TKM) aktarılan bul bilgiler bir çok kişi parsel sorglumasını şifresiz olarak online öğrenebilecek.

T.C. 5403 sayılı toprak koruma ve arazi kullanımı kanunu, arazilerin kalkınmasına yardımcı olmak adına yaptığı tarım arazilerinin sayısallaştırma işini hayata geçirdi. Sınırları belirlenen araziler böylece tarım içinde kalacak. Tarım dışına çıkarılan tarlalar ise de yaptırım uygulanacak. Bu hayata geçirme işi ülkedeki vatandaşlarımızın parsel sorgulamasını da yardımcı olacak.

Tarım arazilerinin parsel sorgulama yapılmasının yararı

Tarım arazilerinin parsel sorgulama yapılması, kişinin bir tarım arazisi veya arsa almak istemesi durumunda, imar izni var olup olmadığı, tarım arazisi ise ürün desteği alıp alamayacağı konularanda bilgi alabilir. Böylece alacağı arazinin değerini tespit edebilir. Aynı zamanda da tarım arazileri başka amaçlarla kullanılamaz. Daha verimli kullanılan tarlalar ise de dışa olan bağımlılığı azaltır.


Bu arazilerin parsel sorgulaması aynı zamanda da e devlet üzerinden de yapılabilecek.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme