Reklam 1

29 Şubat 2016 Pazartesi

Gayrimenkul sahtekarlığında ne yapmalıyım?

Sizin adınıza sahte evrak düzenlenmiş ve sizin adınıza vekalet verilmişse. Gayrimenkulünüz sizden habersiz başka birisine satılmışsa ne yapmalıyım?


Son zamanlarda bazı kişilerin başına gelen bir olaydan bahsedeceğim. Bir sahtekarlıktan. Bir gayrimenkulunüz var ve satmaya kalktığınızda bir de ne görüyorsunuz zaten satılmış. Sizin bilginiz dışında birileri sizin gayrimenkulünüzü sizin adına satmış. Tapu Müdürlüğü'nde yaşayacağınız şoku düşünün. Peki bunu düzeltmenin bir çaresi var mı?

Tabiki var. Kanun koyucu böyle bir durum söz konusu olduğunu öngörmüş ve ne yapacağınıza belirtmiştir. Bu konuda Av. Yalım Canveren'in yazdığı yazıyı kısaca sizinle paylaşacağım.

Tapu Müdürlüğü'ne gittiniz ve sizin birisine vekalet verdiğinizi ve bu vekalet verdiğiniz kişi de gayrimenkulunüzü başkasına satmış. Çözüm, ilk önce gayrimenkulünüzün bağlı olduğu ilçedeki  savcılığına gidiyorsunuz. Adına sahte vekaletname düzenlenen kişiyi ve bunun yanında gayrimenkulü satın alan yeni kişiyi, vekaletnamenin hazırlandığı noteri ve noter görevlilerini, tapu sicil müdürlüğü görevlilerini, bir emlakçı aracı olduysa onu ve diğer bütün bu konuda ilgisi olan kişileri savcılığa şikayet ediyorsunuz.

Daha sonra Asliye Hukuk Mahkemesine gidip tedbir talepli olarak, yeni malike karşı tapu iptal ve tescil davası başlatıyoruz. Bundan sonrası mahkemeye kalıyor. Burda yapılan sahtekarlığı mahkeme tarafından belirleyip ve üstüne dava masraflarını yükleyip gayrimenkulünüzü geri alabilirsiniz.

Tüm parsel sorgulamalarınızı buradan yapabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme