Reklam 1

11 Nisan 2016 Pazartesi

Ada parselleri

Ada, etrafını yol, demir yolu, nehir gibi doğal yada yapay şeylerin çevrelediği arazi parçasına denir. Ada parselleri ise buralarada yapılması düşünülen imari yapıların parçalarıdır. Yapılan planlamalar şehircilik yönetimi açısından önemlidir.

Ada parsellerin planlaması ilçe belediyelerin elindedir. Yani imar planlamasını ilçe belediyeler üstlenir. Daha sonra ise büyükşehir belediyesine onaylatır. Böylece şehirdeki planlama yerel yönetimlerce yapılmış olur.

Ada parselleri sadece konut yapımında kullanılmaz. Okul, hastane, park, işyeri olarak şekillenir. İlde yaşayanların ihtiyaçları doğrultusunda değişim olabilir. Mütahitler ada parselelrindeki imar planlarına uymak zorunluluğu bulunuyor. 

Parseller kişiler sahibi olabilir. Bir arazinin birden fazla sahibi de olabilir. Hisseli olabilir. Aynı zamanda devlet kurumları veya vakıflar da sahibi olabilir.

ADA PARSEL SORGULAMA

2 yorum:

  1. Arsanın kaç M2 olduğunu sistemde nasıl öğrenebilirim.

    YanıtlaSil
  2. İlk önce arsanızın, ada parsel numarasını girip haritadan yerini bulunuz. Daha sonra haritada işaretli olan alanın üzerine iki kere tıklayınız. Karışınıza parsel bilgileriyle ilgili olarak bir pencere açılacak. Orda m2 öğrenibilirsiniz.

    YanıtlaSil