Reklam 1

19 Mayıs 2016 Perşembe

Tapu kayıtları ve haritalandırma nasıl yapılır?

Tapu kayıtları ve haritalar kim tarafından yapılır?  Tapu kayıtlarının ve haritalarının elde edilmesi nasıl olur? Bu konuda hangi kurum görevlidir? Haritalandırmak için paftalar nereden istenir?Tapu kayıtları ve haritalar elde edilmesi için devlet tarafından belirli kurum ve kuruluşlar oluşturulmuştur. İlçelerde oluşturulan Tapu ve Kadastro Müdürlükler'i sayesinde bilgiler bir havuzda toplanır. Oluşturulan bu kurumlar düzenleme sahasına giren kadastro ve imar parsellerinin tapu sicil kayıtlarındaki ada ve parsel numaralarını sisteme giriş yaparlar. Burada oluşturulan özel yazılım proğramı kullanılır. Bu proğram üzerinden imar parselleri hakkında bilgi girişi yapılır. Böylece Türkiye üzerinde havuz oluşturulmuş olur.

İmar parselleri için şu bilgiler toplanır;
 • - Yüzölçümleri, 
 • - Cinsleri, 
 • - Malikleri, 
 • - Hisse oranları,
 • - Mülkiyetten gayri ayni haklara ait bilgiler, 
proğram yardımıyla giriş yapılır ve ülkenin ihtiyaçları doğrultusunda kullanılır. 

Tapu ve Kadastro Müdürlüklerinde mahalli tapu kadastro elemanları gözetiminde bu bilgiler toplanır. Belediye veya valiliklerce görevlendirilen personel tarafından çıkartılır. Tapu bilgileri böylece oluşturulmuş olur.

Haritalandırmak istenen bölge, pafta örnekleri mahalli tapu kadastro teşkilatıntan istenir. Böylece paftalar birleştirilerek Türkiye'nin haritası oluşturulmuş olur.

8 yorum:

 1. DEDEMDEN kalan taşınmazın ne kadar olduğunu bilmiyorum ama çok olduğu soyleniyor.istanbuldan ığdırdaki mirası nasıl öğrenebilirim.

  YanıtlaSil
 2. Tapu Müdürlüğünde çok kısa zaman içinde bunu öğrenebilirsiniz.

  YanıtlaSil
 3. Tapumun parsel pastasında sıkıntı var nasıl cözülür kullandığım 105 1 parsel tapudaki yer 107 1parsel bu konuda yardımcı olabilir misiniz acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ekrandaki görüntüler bilgilendirme amaçlı görüntülerdir. Ayrıntılı bilgi için Kadastroya başvurmanız gerekiyor.

   Sil
 4. Annemden kalan arsa tapuda görünmüyor nasıl bulabilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elinizde bir tapu bulunuyorsa bu arsayı bulabilirsiniz. Bir yerde hata yapıyorsunuzdur...

   Sil
 5. satın aldığım arsanın tapuda yazan ölçüsü 270m2, benim ölçtüğüm 170m2 yani 100m2lik bi eksik var açaba tapuya yanlış yazılmış olabilirmi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tapuda bir hata olma ihtimali var. Ama arsanızın yanındaki arsalar sizin arazinize girmiş de olabilir. Kadastro müdürlüğüne başvurarak bu konuyu çözebilirsiniz...

   Sil